Birdwatching

Perníčky z pekárny Reistna Valtice a další medové pečivo

...určitě všichni znáte perníčky, medovníky, marcipánky. Je to medové pečivo staré jak samo lidstvo.

Perníčky v naší Pekárně Reistna představují jistou cukrářskou stálici. Perníčky se zcela jistě hodí k různým příležitostem a výročím, takže můžete v naší nabídce vybírat svatební perníčky, velikonoční perníčky či vánoční perníčky, ale také jen obyčejné zdobené perníčky a perníková srdce, které se vám budou hodit i při jiných příležitostech.

Historie perníků a jiného medového...

...pečiva sahá do nejdávnějších časů. První výrobky z medu vznikly vlastně už tehdy, když člověk poznal med, mouku a oheň. Perník – medovník je prastarý a možná, že ještě starší než chleba, protože med divokých včel byl jednou z prvních potravin člověka. Aby placka, kterou pravěký člověk vyrobil z mouky a vody, měla chuť, přidal k ní med. Je pravdou, že v začátcích měly výrobky jen primitivní podobu a skromnou chuť.

Perníkům zadělávaným z pšeničné mouky se dříve říkalo marcipán. Původ tohoto názvu je zřejmě podle biblického příběhu o apoštolu Markovi, který se se svými lidmi na poušti živil sladkým chlebem, vyrobeným z medu a kukuřičné mouky upečeným na slunci. Chléb se nazýval Markův (Marcipane). Proto má perníkářský cech ve svém znaku sv. Marka. V české kuchyni probíhal vývoj medového pečiva od pečených placek, calet, koláčů až po staročeský perník. Od 13. století vznikala řemesla koláčníků, mazanečníků, cáletníků, perníkářů a nakonec cukrářů. První zmínka o perníkářích a perníku, jeho výrobě a prodeji v Čechách je z roku 1335 z Turnova, kde prodávali perník cáletníci – tak se tehdy perníkářům říkalo. Jeho výrobci zakládali vlastní cechy a spolupracovali se saskými perníkáři.

Perníkářské cechy byly nejen v Turnově ale také v Praze a v roce 1419 zde bylo až na 18 perníkářů, dále v Kutné Hoře, Pardubicích i v Českém Krumlově. Názvem perník se medové pečivo označuje od doby, kdy se jeho chuť začala upravovat pepřem. Latinsky pepř – piper, odtud bývají perníkáři označováni názvem artopiperisté. Podle pepře v medovém těstě je také v němčině perník pojmenován Pfefferkuchen. K přípravě těsta mimo ostatních ingrediencí prý perníkáři používali až devadesát druhů vzácných koření a bylin. Koření dodávalo perníku chuť a každý perníkář měl svoje tajemství. Jakost perníku určoval med (i v současnosti je kvalitní med podstatnou součástí). Perník byl považován i za lék při potížích žaludečních i střevních.

Ukázka 3D perníků od naší Pekárny Reistna ... více v naší fotogalerii ZDE , na další námi vyrobené perníčky se můžete podívat ZDE 

phoca thumb l img 2422   phoca thumb l img 0446   phoca thumb l img 4929


Receptů na perníčky je nespočet. Tento je takový základní: 650gr hladké pšeničné mouky (lze nahradit 150gr žitnou moukou), 250gr moučkového cukru, 50gr HERY, 10gr tekutého medu, 4 vejce, 1 čl. (čl. - čajová lžička) jedlé sody, 3 čl. perníkového koření. 

Postup: postupně zpracujeme všechny suroviny v těsto, které necháme do druhého dne odpočinou v chladu (není třeba v ledničce). Druhý den se dáme do vykrajování různých tvarů, které pečeme v předehřáté troubě 180˚C 5 – 8 min. podle velikosti tvarů. Chutné jsou i nezdobené bílkovou polevou, stačí je poslepovat dobrou marmeládou i krémem a polít třeba troškou Rozpuštěné čokolády, přidat oříšek či mandličku a určitě nikdo neodolá. Každému se to podaří.