Birdwatching

Tři Grácie - (u)mění

Pracovní verze 28. 10. 2016

Výtvarný projekt: „Tři Grácie – (u)mění“

Obsah a cíl projektu:

Název projektu nebyl vybrán náhodně, tři Grácie - Aglaia, Eufrosyné a Thálie jsou řecké bohyně krásy a půvabu a lze je chápat jako ochránkyně umění. Tři Grácie a genius loci v kontextu Lednicko-valtického areálu (LVA) – krajiny umění, bude mít za cíl vytvářet živé umělecké „podhoubí“ pro vznik moderních výtvarných projektů. Pro oslovené výtvarné umělce inspiraci k tvorbě nových výtvarných děl, která by měla splňovat vysoké umělecké standarty srovnatelné s evropskými a světovými trendy ve výtvarném umění a zároveň svojí existencí obohacovat celospolečenský diskurz o roli moderního uměleckého díla a jeho vztahu k  současné společnosti. Každý z výtvarníků povede svůj osobní dialog s navrženým tématem.Cílem bude navázat na uměleckou vizi knížecího rodu Liechtensteinů a obohatit krajinu o nový umělecký zážitek. Záměrem projektu je rozšířit umělecké bohatství LVA, zejména v okrajových územích, která nejsou součástí památkové zóny a památky UNESCO a vytvořit novou kulturní stezku mezi Českou republikou a Rakouskem.

Přínos pro cílovou skupinu:

… rozšířit povědomí o současném výtvarném umění, které je důležitou součástí společnosti.

… šířit povědomí o kulturní identitě středoevropského regionu a napomáhat setkávání mezi obyvateli a tak i vzájemnému porozumění.

… sochy či plastiky, respektive umění obecně, prolnout s životem běžných lidí, to znamená nevystavovat jen v galeriích, ale takzvaně vyjít s tím do veřejného prostoru.

… lidé mají k sochám většinou ambivalentní vztah (protichůdné pocity - např. sympatie a antipatie). V minulosti byly pro ně sochy spíše pietním symbolem. Nevnímali je jako estetickou součást místa, v němž žijí, chyběl přímý kontakt.

… rozšířit environmentální gramotnost - porozumění systémů přírodního světa, vztahů a interakcí mezi živým a neživým prostředím, který zahrnuje estetický a etický přístup.